Cookies: På www.sf.se använder vi cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Fortsätter du använda webbplatsen accepterar du att cookies används.
Accepterar
 

Här kan du se vinnarna i våra Bioklubbstävlingar.

 

 

SMURFARNA OCH BARNENS HINDERBANA


Barnens Hinderbana-turnén besöker 16 städer över hela landet i år och dessa fem är lyckliga vinnare av varsin deltagarplats!
Fredrik Tellman Solna
Louise Ekenstierna Malmö
Sofia  Eklund Gävle
Henrik  Tällberg Jönköping
Mirjam Norling Västerås


SKÖNHETEN OCH ODJURET


1:a-5:e pris: En ljuslykta, ett smyckeskrin, en anteckningsbok, en fickspegel och en tygväska.
Päivi Korkka Göteborg
Pernilla Lindberg Västra Frölunda
Catharina Petersson Växjö
Susanne Mella Umeå
Britt-Marie Andersson Ramlösa


LOGAN


1:a pris: En filmaffisch signerad av huvudrollsinnehavaren Hugh Jackman!
Priset gick till Sara Östman, Sundsvall, för motiveringen:
"Jag har länge letat efter en (d)JÄRV affisch att placera i mitt sovrum. Denna, med extra klös i, skulle bli perfekt!"


SF BIOS INSTAGRAMTÄVLING POPCORN 30 ÅR - THE OSCARS
 

1-5:e pris: 120 liter popcorn i en popcornsäck.

Patrik Fager
Fritidsgårdarna Trosa kommun
Johanna Brodd
Ellinor Gustafsson
Emma Sandborgh

 


SILENCE


1:a-5:e pris: Boken Silence av Shûsaku Endô och 2 biobiljetter till filmen Silence.
Shiori Yukie Johanneshov
Lena Lindell Gantofta
Caroline Tomaszewska Malmö
Rayan Alnakar Vårby
Peteris Henriksson Umeå


TOM OF FINLAND


1:a pris: 1 stor coffe table book med ToF-bilder (värde 500kr), 1 st 50cl ToF-parfym, T-shirt med exklusivt ToF-tryck, A4-ark med ToF-gnuggisar.
Joel Bengtsson Umeå

2:a pris: 1 st 50 cl ToF-parfym, T-shirt med exklusivt ToF-tryck, A4-ark med ToF-gnuggisar.
Daniel López Venegas Malmö

3:e-10:e pris: T-shirt med exklusivt ToF-tryck, A4-ark med ToF-gnuggisar.
Eva-Marie Laurén Solna
Metin Kocman Johanneshov
Marjut Lehtimäki Skärholmen
Wictor Lindgren Sävedalen
Fredrik backlund Enköping
Teres Mohlin Umeå
Simon Reinikainen Stockholm
Damian Fernandez Johanneshov



TRAINSPOTTING 2


1:a-5:e pris: Trainspotting-t-shirt.
Thomas Almén Sandviken
Jörgen Bergström Umeå
Fanny Sandberg Örebro
Johan Wennberg Gävle
Simon Kornerud Västerås



LEGO BATMAN


1:a pris: LEGO Batcave Break-in /värde ca 1.000 kr)
Elina  Bratt Bjärred

2:a pris: LEGO Killer Croc Tail-Gator (värde ca 700 kr)
Mikael Holmgren Stockholm

3:e pris: LEGO The Batmobile (värde ca 600 kr))
Jenny  Malinen Upplands Väsby

4:e pris: LEGO The Riddler Riddle Racer (värde ca 400 kr
Elisabeth Lansink  Alnö

5:e pris: LEGO The Joker Balloon Escape (värde ca 150 kr)
Annika Nilsson Linköping


STAR WARS FUNKO POP-DOCKOR


1:a-3:e pris: Ett set med 10 stycken Funko Pop Star Wars-dockor.
Ellinor Lindborg Källbom Sollentuna
Thomas Jinton Göteborg
Joakim Ferdinandsson Umeå



xXx: THE RETURN OF XANDER CAGE


1:a-5:e pris: Ett kit med en ryggsäck och ett par hörlurar.
Moa Nyberg Karlstad
Edmer Ticzon Huddinge
Veronica Haglund Örebro
Albin Nylund Norrköping
Robin Stålnacke Västerhaninge



LIVE BY NIGHT


1:a-3:e pris: Boken Live by night av Dennis Lehane och 2 biobiljetter till filmen Live by night.
Jessica Wengholm Göteborg
Anders  Mathiasson  Malmö
Elinor Berggren Vällingby



KNATTEBIO & LEGO DUPLOS DOC MCSTUFFIN


1: a pris Doc McStuffins trädgårdsklinik, 39 bitar.
Beatrice Bäckstrand  Huskvarna

2:a-4:e pris Doc McStuffins veterinärklinik, 30 bitar.
Anna Relkman Kävlinge
Calle  Emander Rimbo
Therese Hedenberg Örebro


MARCUS & MARTINUS


1:a-5:e pris: Ett set med en originalsignad 70 x 100-affisch, musikalbumet ”Together”, en bok och 4 biobiljetter till Marcus & Martinus – Tillsammans mot drömmen.
Alma Järphag Vara
Marcus Lundstedt Helsingborg
Ulrika Sahlin Hisings-Kärra
Petter Östling Hässelby
Clara Nelsén Uppsala


ASSASSIN´S CREED

1:a-3:e pris: Assassin´s Creed-figur från The Ezio Collection från speltillverkaren Ubisoft.
Moa Theander, Sundsvall
Daniel Gustavsson, Nygård
Martin Jansson, Vällingby



BAMSE OCH HÄXANS DOTTER


1:a-5:e pris: 2 biobiljetter till Bamse och häxans dotter, en aktivitetsbok och en DVD med Bamse och tjuvstaden.
Åsa  Gunnarsson Lindh Karlstad
Sayneb Bouanani  Knivsta
Anna Berglund Sköndal
Britt-Marie Andersson Ramlösa
Charlotte Jansson Vänge


OFFICE CHRISTMAS PARTY


1:a pris: Hans och hennes jultröja + 2 biobiljetter till Office Christmas Party.
Anna Odenhagen Stockholm 

2:a-3:e pris: 2 biobiljetter till Office Christmas Party.
Sofia Eklund Gävle 
Frida Elmgren Göteborg


 
JAG, DANIEL BLAKE


1:a till 5:e pris: 2 biobiljetter till Jag, Daniel Blake och en filmaffisch signerad av kultregissören Ken Loach.
Obs! Priserna skickas separat.

Sebastian Brands Jonsered
Jörgen Bergström Umeå
Charlotte  Häggqvist Stockholm
Jesper Johansson Örebro
Alf Öst Uppsala


LEGO DUPLEX


1:a pris: LEGO DUPLO Disney Sofia den första™ - kungliga slottet, 87 bitar
Nazlim Ulger Vällingby

2:a-3:e pris: LEGO DUPLO Disney Sofia den första™ - den magiska vagnen, 30 bitar
Oliver Goldsworthy Norrköping
Mark Larsson Ljungby



ROGUE ONE


1:a pris: Rogue One-hoodie, keps, nyckelring och poster
Christian Djurberg Solna

2:a pris: Rogue One-keps, nyckelring och poster
Marita Moberg Sävedalen

3:e pris: Rogue One-poster och nyckelring
Birk Vogel Eksjö



ROGUE ONE - LE FIX


1:a pris: Collegetröja med Star Wars-motiv från Le Fix  + keps
Torbjörn  Andersson Bålsta
 
2:a pris: 2 st T-shirts med Star Wars-motiv från Le Fix
Anneli Wickmark Perstorp

3:e pris: T-shirt med Star Wars-motiv från Le Fix  + keps
Andreas Österberg Jönköping



Fantastiska vidunder och var man hittar dem

 

1:a pris Boken En resväska med vidunder: upplev den förtrollande världen i Fantastiska vidunder och var man hittar dem (värde ca 400 kronor) och 2 biobiljetter till filmen Fantastiska vidunder och var man hittar dem
Mina Ruus, Stockholm  

 

2:a pris Boken Så skapades filmen: Fantastiska vidunder och var man hittar dem (värde ca 400 kronor) och 2 biobiljetter till filmen Fantastiska vidunder och var man hittar dem 

Amanda Svensson, Örebro

 

 

SUMMERBURST


1:a-2:a pris: 2 biljetter till galapremiären av Summerburst The 3D Movie i Stockholm den 22 november samt en signerad Nervo-affisch.
Maria Gottberg, Lidingö
Beatrice Blazewski, Solna



PETTSON & FINDUS


1:a pris,  Servisset och 4 biobiljetter, 1 målarbok.
Gunilla Sörensen, Färlöv 

2:a pris, Bestickset samt 4 biobiljetter, 1 målarbok.
Peter Carlman, Hägersten

3-5 pris: 4:a biobiljetter, 1 målarbok.
Benjamin Josefsson, Uppsala
Marie Holmgren, Malmö
Virginia Lagersson, Uppsala



ALLIED


1:a-5:e pris: Fickplunta, passfodral och 2 biobiljetter till Allied.
Lena Jerndal, Göteborg
Chatarina Sigfridsson, Umeå
Tobias Johannesson, Skarpnäck
Amanda  Terne, Solna
Jenny Fredriksson, Marstrand



KVINNAN PÅ TÅGET


1:a-3:e pris: Varje vinnare får 2 biobiljetter till " Kvinnan på tåget", samt  Paula Hawkins bästsäljande bok med samma namn.

Maria Baard, Växjö
Ann-Britt Holmgren, Linköping
Dinq Alhajeh, Uppsala


HACKSAW RIDGE


1:a-5:e pris: 2 biobiljetter till Hacksaw Ridge

Arvid Lindgren Umeå
Max Martinsson Stockholm
Simon Carlsson Kalix
Simon Isaksen Mölndal
Gerd Hannerstål Sollentuna


DOCTOR STRANGE


1:a pris: En Honor 8 från Huawei samt ett Marvelkit innehållande en plånbok, en anteckningsbok, en ”tumbler cup” och en musmatta.
Erik Håkansson Västerås

2:a-6:e pris Marvelkit innehållande en plånbok, en anteckningsbok och en musmatta.
Alexander Taylor Lomma
Axel Borgefalk Linköping
Johannes Hall Finspång
David Bjurvald Gistedt Göteborg
Erik  Ekman Bålsta


CAFÉ SOCIETY


1:a-10:e pris: Soundtracket till Café Society, 2 biljetter till filmen samt ett presentkort värde 500 kronor från compadre.se.

Tommy Johansson Göteborg
Per Andersson Ängelholm
Andreas Hultberg Solna
Indianna Bica Malmö
Annette Nilsson Skanör
Karolina Friberg Malmö
Alexander Sundberg Nacka
Margareta Stor Enskede Gård
Mia Korch Luleå
Susanne Acevedo Surahammar



OASIS: SUPERSONIC


1:a-3:e pris: Ett paket med tre remastrade Oasis-album, (What´s the Story) Morning Glory, Be Here Now och Definitely Maybe.

Marlene Segelsbo Stockholm
Jesper Broberg Lomma
Arif Tholander Göteborg



THE GIRL WITH ALL THE GIFTS


1:a pris: Biljetter till Zombie Escape Gauntlet för dig och 3 kompisar.

Olle Carlberg Norrköping

2:a pris: Biljetter till Zombie Escape Gauntlet för dig själv och en kompis.

Greta  Lönn Rönninge

3:e - 6:e pris: 2 Biobiljetter till The Girl with All the Gifts + Boken som filmen bygger på (skickas separat).

Hanna Nilsson Örebro
Andreas Nakam Farsta
Angelica Lewenhagen Bandhagen
Sebastian Sandberg Göteborg



PETER OCH DRAKEN ELLIOTT


1:a-5:e pris: En fleecepläd och en ”fluffig” anteckningsbok.

Virginia Lagersson Uppsala
Sofia Berglund Göteborg
Fredrik Andersson Kungsör
Johanna Karlsson Norrköping
Rickard Hällqvist Tavelsjö



VI FÖRÄLDRAR


1:a pris: En välfylld goodiebag, värde ca 600 kronor!

Melina Svärd Eskilstuna



SING

 

1:a pris
5 privata sånglektioner med en sångpedagog från Kulturama + 4 biobiljetter till Sing

Sonia Qureshi, Sollentuna

 

2:a-3:e pris: 2 biobiljetter till Sing

Kim Milbers, Huddinge
Malin Junghard, Växjö

 

 

 

INFERNO


1:a-3:e pris: Ett paket med böckerna Inferno, Änglar och demoner samt Da Vinci-koden av författaren Dan Brown.

Camilla Berg Umeå
Carin Jacobsson Malmö
Christoffer Landgren Växjö



MISS PEREGRINES HEM FÖR BESYNNERLIGA BARN


2 biljetter vardera till Miss Peregrins hem för besynnerliga barn.

 

Hanna Johansson, Stockholm
Louise Krångh, Lindome
Pernilla Schwab, Solna
Alice Lissmatz, Malung
Kim Fagerholm, Trollhättan
Elin Forssell, Västerhaninge
Marcus Anvegård, Alingsås
Alice Nilsson, Varberg
Astrid Skarin, Visby
Lisa Hansson, Göteborg

 

 


BRIDGET JONES


1:a-3:e pris: Ett paket innehållande en tygväska, ett anteckningsblock, en nagelfil, en spegel, en badrock, tofflor och en mugg.

Robert Clevenholm Bunkeflostrand
Andreas Nakam Farsta
Johanna Wallinder Västerås



SIV SOVER VILSE


1
:a pris: 2 biljetter till galapremiären av Siv sover vilse i Stockholm den 25/9 och boken "Siv sover vilse".

Annika Amelin Enskededalen

2:a-3:e pris: 2 biljetter till filmen.

Anna Nordlöw Gävle
Angelo Vanasia Farsta
Wictor Lindgren Sävedalen
Virginia Lagersson Uppsala


SNOWDEN


1:a-10:e pris: Boken The Snowden Files och 2 biobiljetter till Snowden.

Eleanor Jefford-Baker Enskede
Camilla Grims Huddinge
Timo Oksanen Västerås
Karin Jonsson Östersund
Thomas Hansson Umeå
Karin Stefansdotter Göteborg
Pernilla Zerroyki Alnö
Anette Berg Umeå
Tasnim Laskar Uppsala
Fredrik Tellman Solna


BEATLES: EIGHT DAYS A WEEK

1-3:e pris: 2 biljetter var till Live-premiären den 15:e september. 


Mats Johansson, Norrtälje

Bengt Alvén, Henån

Lilianne Björk, Örebro



BEN-HUR


1:a pris: Ett backgammon spel, ett ljus och 2 biljetter till filmen Ben-Hur.
Birgitta Nilsson Göteborg

2:a pris: Ett ljus och 2 biljetter till Ben-Hur.
Amina Mirsakiyeva Solna

3:e-5:e pris: 2 biljetter till Ben-Hur.
Ivar Nyström Ingelstad
Britt-Marie Andersson Ramlösa
Sebastian  Jensen  Segeltorp


HITTA DORIS


Varje vinnare får ett  fantastiskt fint Hitta Doris-kit som innehåller en picknickfilt, handduk, strandväska, badboll och pennfodral.
Paul Andersson Höganäs
Per Andersson Ängelholm
Eric Sand Uppsala
Maria Kanto Eskilstuna
Andrej Hristov Norrköping


CAPTAIN FANTASTIC 

1:a-5:e pris: 1 signerad affisch av Viggo Mortenssen.


Axel Mothander, Umeå
Victor Jansson, Västerås
Sanna Kariniemi, Västerås
Jasmine Martinez, Upplands Väsby
Johanna Carlberg, Vislanda

 

 

#SUPERHJÄLTEKRAM


Fjärde vinnaren i #superhjältekram-tävlingen är:
Annette Nilsson, Skanör
Hon har vunnit 2 kilo Marabou mjölkchoklad och en finalplats.

 

 

 

 

SUICIDE SQUAD


1:a-5:e pris: 2 biljetter till Suicide Squad.

Anna Norborg, Helsingfors
Angeliga Hall, Hisings Kärra
Matilda Zakrisson, Trelleborg
Sofie Wallert, Västerås
Lisa Sahlgren Fromell, Umeå

 

 

#SUPERHJÄLTEKRAM


Tredje vinnaren i #superhjältekram-tävlingen är:
Andreas Magnusson, Göteborg.
Han har vunnit 2 kilo Marabou mjölkchoklad och en finalplats.




STORA VÄNLIGA JÄTTEN

1:a-5:e pris: 2 biljetter till Stora Vänliga Jätten + jättepennor och jätteöron.
Peter Tuvesson Göteborg
Sherine Calloway Helsingborg
Sofia  Henriksson Djursholm
Maria Granberg  Ljungby
Maria G-Thorsell Gävle

 


#SUPERHJÄLTEKRAM

Andra vinnaren i #superhjältekram-tävlingen är:
Emelie Johansson, Falun.
Hon har vunnit 2 kilo Marabou mjölkchoklad och en finalplats.



GHOST BUSTERS

1:a-3:e pris: Ghostbustersspel till PS4, en resemugg, nyckelring samt magnet. Obs! Spelet skickas ut separat.
Emilia Edman Höglund Lidingö
Anneros Lassen Ramlösa
Jonna  Persson Mölndal



STAR TREK

1:a-3:e pris: Kit med en actionkamera, hörlurar, en keps samt penna.
Lars Nordling Uppsala
Jan Tingnert Stockholm
Sara Christensson Västra Frölunda



LEGENDEN OM TARZAN

Vinnare av den fina signerade affischen är Henrik Lärkfors från Timrå.
-Vilket är ditt favoritdjur i djungeln?
-Lejon! Stora mäktiga krigare samtidigt som dom är små söta katter när dom så vill.


LEGENDEN OM TARZAN

Sandra Zivanic, Spånga. 1:a pris: Två biljetter till galapremiären av Legenden om Tarzan.
Leo Hoff von Sydow, Bromma. 2:a Ett presentkort på SF Bio laddat med 300 kr.
Anna Odenhagen, Stockholm. 3:e: Ett presentkort på SF Bio laddat med 300 kr.

#SUPERHJÄLTEKRAM

Första vinnaren i #superhjältekram-tävlingen är:
Hanna Lyvinell, Stockholm.
Hon har vunnit 2 kilo Marabou mjölkchoklad och en finalplats.

INDEPENDENCE DAY

2 biobiljetter vardera.
Maria Thapper, Västerås
Annika Andersson, Liatorp
Mio Torstendahl, Hisings Backa

#BIOKRAM

Nya vinnare av 2 kilo Marabou Mjölkchoklad
Lykke Sigurd, Limhamn

NOW YOU SEE ME 2


1: pris. 10 biljetter till filmen:
Johan Ahlén, Skärholmen.

2:-3:e pris. 2 biljetter till filmen.
Ellen Malmsten, Torslanda.
Jakob Ljungkvist, Gävle.

LIVET EFTER DIG

1:a-5:e pris: Jojo Moyes roman "Livet efter dig", Bumblebee-tights, picknickfilt och 2 biobiljetter.
Perla Naranjo Skutskär
Linnea Henriksson Jonstorp
Camilla Larsson Gävle
Michaela Arnklint Johanneshov
Sara Christensson Västra Frölunda


The Nice Guys:

Förstapris:
2 biljetter till galapremiäören av The Nice Guys, Retro LP-spelare, soundtracket på LP-skiva
Sandra Zivanic, Spånga

2:a-3:e pris:
2 biobiljetter vardera
Eva Wilsson, Stockholm
Hanna Lundgren, Örebro

#Biokram:
Pauline Pousar, Kalmar

#Bioanledning:
Lena Johansson
Sanna Berg

X-Men: Apocalypse:
2 biobiljetter vardera.

Simon Walther, Brandbergen
Emanuel Sendel, Helsingborg
Malin Lindroos, Johanneshov

BIOANLEDNING


Följande vinnare vinner två biobiljetter vardera.


9/5: Harriet Olsén, Sundsvall
10/5: Jolene Thieme, Hägersten
11/5: Antonia Johansson, Lund
12/5: Johanna Zakrisson, Gammelstad
13/5: Frida Saarinen, Enskede
14/5: Vincent Rier, Luleå
15/5: Magnus Svelin, Partille
16/5: Veronica Granström, Ekeby
17/5: Kalle Lidman, Tibro
18/5: Cindy Zhang, Västervik
19/5: Kenny Redinius, Malmö
20/5: Anders Brännström, Uppsala
21/5: Louise Rudwall, Umeå
22/5: Ida Levouis, Stockholm 




ROBINSON CRUSOE


1:a pris: En egen visning av filmen Robinson Crusoe på förmiddagen söndagen den 5/6, en t-shirt samt en matlåda.
Magnus Andersson Göteborg
2:a – 5:e pris: 2 biobiljetter till Robinson Crusoe, en matlåda och en t-shirt.
Jens Andersson Stockholm
Jazmine Järvå Stockholm
Annika Keisu Luleå
Mirka Karjalainen Landskrona



DEN LILLE PRINSEN


1:a pris: En förhandsvisning av filmen för din klass en dag under perioden 30/5-2/6, ett exemplar av boken Den lille prinsen till klassen samt varsin fin affisch.
Viktoria Balazs Lund
2:a-5:e pris Ett exemplar av boken Den lille prinsen till klassen samt varsin fin affisch.
William Wiker Karlstad
Dominic Chan Nacka
Anette Ruster Göteborg
John  Nordlander Örebro



BUMERANG


1:a-5:e pris: Boken Bumerang och 2 biobiljetter till filmen.
Ingrid Jansson Stockholm
Pärham Jalili Uppsala
Anneli Carlsson Torslanda
Malin  Kvarnström Örebro
Maria Eriksson Stockholm


ANGRY BIRDS

Dubbrollen gick till Nils Nielsen.

2 biobiljetter vardera:
Gabriella Schützer
Maria Karlsson
Marc Eastman
Abian Hirsi

MOTHER´S DAY


1:a-5:e pris: 2 biobiljetter till Mother´s Day och en fin t-shirt.
Ulrika  Holm Väring
Nicki Brieger Åkersberga
Sara Nordberg Malmö
Anna Carlsson Cheikh Kista
Jessica Karlsson Luleå




ANGRY BIRDS


1:a pris är två biljetter till galapremiären på Rigoletto.
Vinnare är Kevin Ng, Huddinge.




CAPTAIN AMERICA


1:a-5:e pris: Ett Captain America: Civil War-kit innehållande ett laptop-fodral, en portabel högtalare, en anteckningsbok och ett elastiskt telefonfodral.
Sofia Lantz Vällingby
Heléne Blom Malmö
Melanie Larnhill Bjuv
Robin Dahlkvist Årsta
Sofia Koistinen Edlund  Umeå



BASTILLE DAY


1:a-5:e pris: 2 biobiljetter till Bastille Day.
Shayan Effati Solna
Ranou Mohammad Hisings Backa
Kitty Cheung Älvsjö
Julia Ivarsson Hönö
Anne-Charlotte Johansson Uppsala


DJUNGELBOKEN-KIT


1:a-5:e pris: Handduk, anteckningsbok, ficklampa och keps.
Tony Axén Hölö
Jenny  Thorén  Obbola
Jeanette Gustafsson Mantorp
Paul Andersson Höganäs
Stefan Hasselblad Höör



DJUNGELBOKEN-BILJETTER


1:a pris: 2 biljetter till galapremiären av Disneys Djungelboken i Stockholm den 11 april.
Viktoria Nowén Älvsjö
2:a-3:e pris: 2 biljetter till valfri, vanlig föreställning av Disneys Djungelboken.
Jessica Tagebrand Tyresö
Tobias Nilsen Vallentuna



BATMAN V SUPERMAN

1:a pris: Resa till New York: Ida Rosén
2:a pris: Rikard Salomonsson
3:e pristagaren har inte hört av sig än, så vi får vänta med att publicera detta namnet.



KUNG FU PANDA 3


1
-3:e pris 3 st brandade pingisset +biobiljetter.
Max Rogberg Malmö
Jenny Louise Ramtzén Mölnlycke
Linda Feldt Västerhaninge



PRIDE AND PREDJUDICE AND ZOMBIES


1:a-5:e pris: Boken Pride & prejudice and zombies.
Lovisa Wäng Bandhagen
Ellen Rosdahl Hässelby
Virginia Lagersson Uppsala
Miriam Sandström Umeå
Annika Nilsson Linköping
 


ALLEGIANT


1:a-5:e pris Divergent och Allegiant på DVD.
Annica Holmgren Umeå
Cindy Zhang Västervik
Kenneth Carlsson Halmstad
Mona  Sabet Växjö
Björn Andersson Norrköping



DEADPOOL:


Mössa, stressboll och biobiljetter:
Pernilla Schwob
Nicole Chavez Häggström
Maria Sundberg
Per Andersson
Jenny L Göransson




HOW TO BE SINGLE:


2 biobiljetter:
Camilla Kruse
Angela Fortes Olsson
Olivia Ohlin
Jennifer Afrodite Falk



ALLEGIANT


1:a pris: 4 biljetter till premiärföreställningen av Allegiant i IMAX på Filmstaden Scandinavia den 9 mars.
Shannon Sliwinski Uppsala
2:a pris: 4 biljetter (ej IMAX®biljetter) till Allegiant.
Hanna Welander Örebro
3-4:e pris: 2 biljetter (ej IMAX®biljetter) till Allegiant.

Alicia Lindmark Skanör
Dilan Guly Västra Frölunda




ZOOTROPOLIS


1:a pris: Fyra biljetter till galapremiären på Zootropolis söndagen den 21 februari på biografen Rigoletto i Stockholm, läskmugg, skrivbok, pennkit, gymnastikpåse och klistermärken.
Emy Serander Norrköping
2:a-5:e pris: Läskmugg, skrivbok, pennkit, gymnastikpåse och klistermärken.
Sakib Hossain Stockholm
Julius Hayes Linköping
Ulrika Carlsson Stockholm
Sarita Rittsel Lund



TÄVLA MED PARISOPERAN!


1:a pris är en väska från Duffler och en ask lyxchoklad från Gourmandise.
Anneli Eriksson Sundberg, Hedemora



DEN UNGE ZLATAN

Vinnare av 2 biljetter till galapremiären av Den unge Zlatan i Malmö:
Alexandra Bågenholm, Malmö

Vinnare av 2 biobiljetter till Den unge Zlatan:
Filip Lundahl, TomelillaTove Johansson, Stockholm



ZOOLANDER


1:a-3:e pris: Ett paket med en ansiktsmask, en selfiepinne med stativ samt en hand-fläkt. Daniel Jabler Göteborg
Anastasios Papanastasiou Umeå
Roselyn Levita Helsingborg



CREED


1
:a-5:e pris: En fleecemössa och 2 biobiljetter till Creed – The Legacy of Rocky.
Magnus Andersson Karlskrona
Christian Antonsson Uddevalla
Charlotte Jonsson Malmö
Ellen Forselius Hägersten
Erik Andersson Luleå



POINT BREAK


1:a pris: Presentkort på ett tandemhopp hos Stockholm/Västerås FallskärmsCenter* (värde 1.900 kronor) och 2 biobiljetter till Point Break.
Henrik Blom Huskvarna
2:a-5:e pris: 2 biobiljetter till Point Break.
Amanda Christiansen Linköping
Jonna Amgard Göteborg
Daniel Wengelin Uppsala
Alexandra Berglin Skärholmen

 

 

 

STAR WARS: THE FORCE AWAKENS - IMAX® 
15 vinnare får ett set med 4 affischer målade av konstnären Dan Mumford. 


Johan Terzis, Huddinge
Niclas Sunnerberg, Järna
Ashkan Eghtesadi-Azar, Göteborg
Cecilia Olofsson, Göteborg
Tony Johanson, Nacka
Patric Axberg, Hägersten
Adam Ek, Linköping
Filip Bertilsson, Hisings Backa
Maria Wedinger, Lidingö
Patricia Lule, Göteborg
Dennis Toriseva, Norrahammar
Amanda Möller, Stockholm
Anton Carlsson, Västerås
Robin Palmberg, Huddinge
Nerijus Maniusis, Borås

 




ALVIN GÄNGET

2 biobiljetter vardera:
Marie Danielsson, Järfälla
Rosanna Olsson, Malmö
Ulrika Holm, Väring
Katja Själander, Gistavsberg
Astrid Skarin, Visby





THE 5TH WAVE


1:a-10:e pris: Rick Yanceys bok "The 5th wave".
Peter Arildsson Göteborg
Mari Kovaniemi Sundsvall
Nicole Svensson Helsingborg
Denise Lääveri Enskede
Cindy Zhang Västervik
Emelie Östensson  Umeå
Henrik Blom Huskvarna
Sarirat Suksing Malmö
Jerry Stake Norsborg
Tony Lundström Tavelsjö


THE HATEFUL EIGHT


1:a-5:e pris: Varsin T-Shirt samt Ennio Morricones historiska soundtrack till filmen.
Alicia Gratzl Öjerjsö
Anastasia Mosina Farsta
Torbjörn Green Sturefors
Ulf Lindström Umeå
Tony Lundström Tavelsjö



THE DANISH GIRL


1:a-5:e pris: Boken The Danish Girl.
Åsa Flemming Malmö
Carin Jacobsson Malmö
Karin Alm Sandviken
Jakub Dziorek Solna
Fereshteh Mir alami Bromma



THE BIG SHORT


1:a-7:e pris: Boken The Big Short.
Anna Larsson Halmstad
Malin Svärdling Österskär
Jens Andersson Stockholm
Daniel Nyström Byske
Oscar Gray Stockholm
Jon Andrée Boden
Julia Jelmbark Klädesholmen



SUFFRAGETTE


1:a.5:e pris: T-shirt från J. Lindeberg* samt 2 biljetter till filmen.
Jannia Berndtsson Solna
Nuray Breton Enskede gård
Emma Björkdahl Jönköping
Margreta  Hägglund  Sundsvall
Maria Sandgren Lund


6:e-10:e pris: 2 biobiljetter till Suffragette.
Isabel Tinoco Uppsala
Karl-Johan Halleni Örebro
Marita Moberg Sävedalen
Amanda Eldering Göteborg
Marie Hartell Stockholm


*J.Lindeberg har tagit fram en kollektion där all vinst från försäljningen går till UN Woman Sverige.



DEN GODE DINOSAURIEN


Varsitt paket med en väska, en vattenflaska, en keps, en klockan och klistermärken.

Anna Charlotte Hardenheim, Malmö
Stefan Hasselblad, Höör
Alve Örtengren, Örebro
Sofia Johansson, Tyresö
Therese Bergman, Örebro

THE HATEFUL 8


1:a pris: En natts boende i stuga + två dagars inträde för fyra personer på High Chaparral (ord. pris 2700 kr) + fyra biobiljetter till The Hateful Eight.
Lisa Kennebjörk Vällingby

2-3:e pris: Två dagars inträde för fyra personer på High Chaparral (ord. pris 1400 kr) + fyra biobiljetter till The Hateful Eight.
Fredrik Clausson Malmö
Jessica Ehrby Umeå

 

STAR WARS
3 personer vinner hela Star Wars: The Force Awakens-serien av POP!-figurer.  
Veri Betnér, Stockholm
Andreas Karlsson, Hisingkärra
Mattias Vedin, Norrköping

 


JOY
2 biljetter vardera
Frida Hammar, Sollentuna
Linda Liljebert, Söderby
Katarina Hvittfeldt, Karlstad
Jennie Wadman, Umeå

SNOBBEN
2 biljetter vardera
Ulrika Holm, Väring
Linnea Alfredsson, Alafors
Tamara Velasquez, Spånga
Viktoria Berg, Torslanda



EN MAN SOM HETER OVE


Varje vinnare får boken med samma namn och 2 biljetter till filmen.
Saam Mirghorbani Södra Sandby
Andreas  Simonsson Svenljunga
Lilianne Björk Örebro
Ulrika Holm Väring
Jeanette Sundberg Jan Bromma



BEZZERWIZZER BRICKS


Varje vinnare får spelet Filmpärlor, Bezzerwizzer Bricks.
Angelo Vanasia Farsta
Lena Furth Örebro
Fredrik Jernberg Stockholm
Malin Elofsson Göteborg
Amanda Christiansen Linköping
Michael Nilsson Vetlanda
Britt-Inger Lundén Umeå
Philip von Bahr Göteborg
Nursan Ay Västra Frölunda
Sebastian Quant Enskede



STAR WARS


1:a-5:e pris: Väska, termomugg, porslinsmugg, keps och Star Wars-affisch.
Lovisa Wäng Alfta
Johan Bohlin Tullinge
Felix Ahl Stockholm
Ibrahim Hammoud Holmsund
Ninni Hagström Sundbyberg

6:e-10:e pris: Star Wars-affisch.

Enes Fehratovic Hisings Backa
Ida Nilsson Karlstad
Andreas Stråth Örebro
Linnea Nybogård Kalmar
Emelie Zetterlund Kil



TSATZIKI

1:a pris är är böckerna ”Tsatsiki och olivkriget”,"Tsatziki och morsan",
"Tsatziki och farsan", "Bara Tsatziki", "Tsatziki och hammaren",
samt biljetter till filmen Tsatsiki, farsan och olivkriget.
Maria Jönsson Torslanda

2:a-5:e pris är den nya boken ”Tsatsiki och olivkriget”
samt biljetter till filmen Tsatsiki, farsan och olivkriget.

Evelina Svensson Sibbhult
Terese Jonsson Göteborg
Marie  Thidell Södertälje
Daniel Wallius Sorunda





RUFF RIDERS


Vinnaren Felix Axelsson, Arboga, får 1st jacka, 1st googlar, 1st goggle bag, 1st mössa och 1st t-shirt. 




IMAX® - STAR WARS: THE FORCE AWAKENS


Victor Jansson, Bromma
4 st IMAX®-Biljetter till Star Wars: The Force Awakens 16 december kl. 19.00.  


BARCA DREAMS


1:a pris: En exklusiv matchtröja från FC Barcelona signerad av 18 av de världsberömda fotbollsspelarna och 2 biljetter till dokumentären Barca Dreams den 30/11.
Annette Nilsson Lindome

2:a-3:e pris: 2 biljetter till dokumentären Barca Dreams den 30/11.
Korab Selmanaj Enskede
Ida Prisell Jonstorp





LEGEND


Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.
Martin Krusell Hisings Backa
James Smith Göteborg
Marcus Willershausen Solna
Jenny Grieves Norrköping
Janya  Cambronero Uppsala




EN UNDERBAR JÄVLA JUL


Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.
Miranda Sjöberg Borlänge
Pia Nyvall Guldsmedshyttan
Susanne Ågren Tävelsås
Helen  Svensson Hässleholm
Anette Ruster Göteborg



HOTELL TRANSYLVANIA 2


1:a pris - 5:e pris: Varsin hotellvoucher från Hotels.com (värde 3000 kr) samt 2 biobiljetter till filmen.
Jennie  Åström  Luleå
Niclas Sunnerberg Järna
Emelie Hedström Forshaga
Karl-Johan Halleni Örebro
Gonzalo Calfiqueo Solna


6:e - 10:e pris: Mumiedocka
Martin Björemo Göteborg
Mikael Staf Mölndal
Anna Lundqvist  Ljungby
Anna Dafgård Sollentuna
Massi Nazhat Åkarp




SF BIOS FACEBOOKTÄVLING

Helena Svanberg, Stockholm, och Jens Larsson, Uppsala,  får 2 biljetter var till smygpremiären av The Hunger Games: Mockingjay del 2 som inviger Filmstaden Scandinavia den 12 november.

 

BRÄND

1:a: Annamaria Lindholm,  Huddinge
2:a: Maja Schultz, Stockholm
3:a: Gisela Ritzén, Göteborg

ED SHEERAN
Roselyn Levita i Helsinborg får en box fylld med fina Ed Sheeran-priser!



HUNGER GAMES: MOCKINGJAY, DEL 2
1:a pris: 2 biljetter till galapremiären av The Hunger Games: Mockingjay part 2 i London den 5/11 inklusive 2 flygbiljetter och en hotellövernattning*.
Leila Di Nisio, Västra Frölunda



PAN


Varje vinnare får 2 biljetter till filmen.
Arianite Kapuqi Malmö
Therese Hedlund Järfälla
Rebecka Cederholm Solna
Jeanette  Hardö Hyllinge
Erik Näckberg Helsingborg
Rodrigo Sanchez Lund
Hanna Peltola Trollhättan
Sara Nilsson Löddeköpinge
Viktor Voxlin Gävle
Jimmy Lundgren Vallentuna


SPECTRE


1:a pris: Vinnaren får ett Bond-paket bestående av 2 biobiljetter till Spectre, 1 weekendbag, 1 wireless speaker, 1 paraply, 1 herrparfym , 1 Aston Martin nyckelring.
Anders Olsson Malmö


2:a pris:  Vinnaren får 2 biobiljetter , 1 notebook, 1 penna, 1 Aston Martin nyckelring
Sebastian Rutgersson Göteborg


3:e - 5:e pris: Varje vinnare får 2 biobiljetter, 1 Aston Martin nyckelring
Florina Merca Västerås
Victor Jansson Bromma
Mirka Karjalainen Landskona


6:e - 10:e pris: varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.
Jessica  Ehrby Umeå
Jeanette Utell Elfström Åsa
P-A Norström Gislaved
Bianca  Flumé Obbola
Ann-Katrin Söderström Hägersten



BIET MAYA

1:a - 3:e pris: Tre gosebin (Maya, Willy & Sting) och 2 biobiljetter till filmen.
Emelina Hernberg Skepplanda
Stefan Hasselblad Höör
Malin Danielson Sundsvall

4:e - 10:e pris: 2 biobiljetter till filmen.
Angelica Koiranen Finspång
Anna Chienh Kista
Nina Houmann Kungsbacka
Johan Karivainio Åkersberga
Anette Hansen Malmö
Alvin Karlsson Forshaga
Tony Lundström Tavelsjö

LASSE MAJA - STELLA NOSTRA
1:a-5:e pris: 2 biobiljetter samt boken “Fängelsemysteriet”.
AnnaMaria Lindholm Huddinge
Madelen Kindlund Borlänge
Roselyn Levita Helsingborg
Johan Roxberg Linköping
Maxwell Kav Lund

EMOJI-TÄVLING, DAG 17
Vinnare: Jonas Malik, Hägersten               
Rätt svar: Brokeback Mountain

EMOJI-TÄVLING, DAG 16
Vinnare: Naemi Olsson, Gustavsberg               
Rätt svar: När lammen tystnar

EMOJI-TÄVLING, DAG 15
Greta Häggström, Stockholm               
Rätt svar: Trainspotting

EMOJI-TÄVLING, DAG 14
Tim Allstrin, Göteborg                
Rätt svar: Snabba cash

EMOJI-TÄVLING, DAG 13
Britt-Marie Andersson, Ramlösa                 
Rätt svar: Dirty Dancing

EMOJI-TÄVLING, DAG 12
Elina Berglund, Knivsta                
Rätt svar: Harry Potter

EMOJI-TÄVLING, DAG 11
Kerstin Jansson, Värmdö                 
Rätt svar: Psycho

EMOJI-TÄVLING, DAG 10
Pernilla Rittsel, Västerås                  
Rätt svar: Ensam hemma

EMOJI-TÄVLING, DAG 9
Thomas Ljungqvist, Hägersten                  
Rätt svar: Äta sova dö

EMOJI-TÄVLING, DAG 8
Per Andersson, Ängelholm                  
Rätt svar: Gone Girl

EMOJI-TÄVLING, DAG 7
Lisa Sköldén, Ucklum                  
Rätt svar: Pippi Långstrump

EMOJI-TÄVLING, DAG 6
Emma Bergman, Umeå                 
Rätt svar: A clockwork orange

EMOJI-TÄVLING, DAG 5
Anders Törnqvist, Saltsjö-Boo                   
Rätt svar: Wolf of Wall Street

EMOJI-TÄVLING, DAG 4
Amanda Christiansen, Linköping                    
Rätt svar: Snakes on a Plane

EMOJI-TÄVLING, DAG 3
Johan Roxberg, Linköping                    
Rätt svar: Scream 

EMOJI-TÄVLING, DAG 2
Malin Österman, Norrköping
Rätt svar: Hitta Nemo

EMOJI-TÄVLING, DAG 1
Marcus Bjurmalm, Västra Frölunda.
Rätt svar: Fyra bröllop och en begravning


INSTAGRAM-TÄVLING: EMOJI
Bond: Madeleine Berner, Segeltorp
Wolf of Wall Street: Malin Lindqvist, Mjölby
Scream: Jan-Erik Ahlin, Sundsvall

IRRATIONAL MAN
Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.


Madeleine Sunnqvist , Stockholm
Linnea Wallin, Göteborg
Cassandra Cramer, Göteborg
Malek Mohammed, Jordbro
Eva Olmårs, Västerås




THE MARTIAN
Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen samt varsitt ex av Andy Weirs bok, som filmen bygger på.


Madeleine Flodin Gävle
Natalia Apostolopoulos Munkfors
Erik Sandström Umeå
Jens  Haugen Örebro
Joaquim Berglund Lund




GLADA HÄLSNINGAR FRÅN MISSÅNGERTRÄSK
Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.


Anette Karlsson Örebro
Elisabeth Markusdotter Umeå
Annika Ekman Stockholm
Annika Nilsson Linköping
Crissy Nordström Malmö



THE WALL
1:a-5:e pris: 2 biobiljetter till visningen den 29 september i respektive stad, samt 1 T-shirt.


Felicia Fjällkeborn, Huddinge
Jeanette Filipson, Gävle
Niclas Krause, Göteborg
Mats Ljunggren, Växjö
Emma Ahlenius, Karlstad



MIN LILLA SYSTER
Varje vinnare får 2 biljetter vardera till galapremiären på Min lilla syster på biografen Rigoletto i Stockholm.

Ev. resa till Stockholm och övernattning i samband med galapremiären bekostas av vinnaren själv.


Gunilla Imrell Ånge
Linda Hallberg Norrköping
Sara Eriksson Västerås
Linda Liljebert Söderby
Camilla Nyman Solna



INSIDAN UT
1:a-5:e pris: Väska, anteckningsbok, pennfodral och stressboll.

Kelly  Geisslerius Gävle
Camilla  Dahlson Bankeryd
Per Andersson Ängelholm
Mahyar Hemmati Lund
Ingrid Jansson Stockholm




THE MAN FROM U.N.C.L.E
1:a-5:e pris: 2 biobiljetter till The man from U.N.C.L.E.

Marcus Willershausen, Solna
Ulf Rödholm, Höllviken
Andreas Rahm, Örebro
Frida  Norberg, Sandöverken
Dennis Sempala, Göteborg

 

Fotomaten 7 augusti
Vinner 1 presentkort var á 200 kr. 

Olivia Häggqvist, Umeå
Annie Lundström, Umeå
Jessica Andersson, Umeå
Anna kvick, Umeå
Instagramanvändare @Maxofvaara

 


Fantastic Four
1:a-5:e pris: 2 biobiljetter till Fantastic Fou
r.

Theresa Harrison, Kista
Anna Kvick, Umeå
Alexandra, Bivald Vänge
Jon Lindhe, Malmö
Ida Odén,  Göteborg

 

Fotomaten 31 juli
Vinner 1 presentkort var á 200 kr. 

Linda Grundberg, Västervik
Ola Löthberg Gren, Hägersten
Esperanza Garcia, Norsborg
Linda Edberg, Södertälje
Instagramanvändare @charlesonuora.

 

Mission Impossible
1:a-3:e pris: BluRay-box med Mission: Impossible + 2 st biobiljetter.


Gustav          Holmström   Luleå
Ronnie          Fjällkeborn   Huddinge
Britt-Louise   Nilsson         Malmö

 

Fotomaten 24 juli
Vinner 1 presentkort var á 200 kr. 

 Sofia Wikström, Örebro
Jonna Sjölin, Örebro
Ingela Lindroth, Frövi
Johanna Engelbertsson, Kumla
Hanna Jönsson, Örebro



Ant-Man
1:a-5:e pris: Dustplug till mobil, nyckelring, musmatta, hörlurar och anteckningsblock m.m.

 Marika Blid, Sköndal
Kim de Bruin Lyckman,  Bagarmossen
Tom Ortscheid, Lenhovda
Mikaela Swärd, Slite
Totte Annerbrink, Färjestaden

 


Paper Towns
Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.

Gunilla Ryefalk Sundbyberg
AnnaStina  Johansson  Göteborg
Tova Korner Växjö
Anja Kajtaz Helsingborg
Yi Liu Luleå

 

Fotomaten 22 juli
Vinner 1 presentkort var á 200 kr. 


Anna Anvegård, Bredaryd
Emmy Flemell,  Växjö
Linn Skoglund, Växjö
Anna Wickell, Ingelstad
Naba Saadoun, Växjö



TED
Varje vinnare får en alldeles egen, talande Ted-björn och 2 biobiljetter till filmen!


Evelina Lövgren Bandhagen
Simon Kristensson Limhamn
Rebecca  Stork Uppsala
Mona Helen Arnkleve Göteborg
Viktor Sandell Vännäs



Fotomaten 8 juli
Vinner 1 presentkort var á 200 kr. 

Sheila Bahram, Kista
Jessica Wahlgren, Täby
Malin Thunvall, Märsta
Miranda Salmela, Vänge
Instagramanvändare @Maxvaara



SELF/LESS
Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.

Helena Chiliy Gnesta
Moa Pettersson Björklinge
Henrik Blom Huskvarna
Anna  Sochacka Hägersten
Robert Haglund Södertälje
Mikael Ström Göteborg
Maria Therese Wallin Saltsjö-Boo
Angela Glimhage Mölndal
Emmelie Skoglund Jönköping
Viktoria Balazs Lund
 

 

Fotomaten  1 juli
Vinner 1 presentkort var á 200 kr. 

Niklas Ellerstrand Törnwall, Göteborg
Jasmine Sundström, Göteborg
Therese Severin, Uppsala
Rebecca Chandler, Uppsala
Pia Harrison, Lidingö
 


MAGIC MIKE XXL

Lena Arvidsson från Röbäck och tre av hennes vänner får en helkväll med Magic Mike!
1:a pris: Övernattning för 4 personer (2 rum) på HTL hotell på Kungsgatan i Stockholm, drinkvoucher som går att använda i hotellbaren till valfri dryck samt biobiljetter till Magic Mike XXL.





PRÄSTEN I PARADISET

Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.
Charlotte  Björnström  Uppsala
Kadrie Persson Salja Tygelsjö
Sofia Othelius Älvsjö
Petra Brodefors Torslanda
Felicia Edvardsson Gemla
Lilianne Björk Örebro
Britt-Marie Andersson Ramlösa
Britt-Inger Lundén Umeå
Niclas Sunnerberg Järna
Louise Collin Färjestaden

 

 

 

Fotomaten 24 och 25 juni.
Vinner 1 presentkort var á 200 kr. 

Jessica Windström, Göteborg
Ann-Helen Valta,  Göteborg
Julia Nordström, Horred
Bert Engström, Partille
Isabella Johansson, Göteborg

 

MINIONERNA 
1:a- 2:a pris: Resväska + Kylväska + Badboll + DVD:er + 2 biobiljetter + Minionfigurer + Magneter.

Jana Kralikova Malmö
Anna Nguyen Helsingborg

3:a – 5:e pris: Resväska + Kylväska + Badboll + Minionfigurer + Magneter +2 biobiljetter.
Jessica Eriksson Bromma
Emma Åkerlind Örebro
Allan Loftager Huskvarna

6:e- 10:e pris: Pennset + Magneter + 2 biobiljetter.

Robin Nowakowski Uppsala
Stefan Fleig Täfteå
Carl-Johan Fischer Malmö
Lydia Norin Göteborg
Mikael  Hedman Farsta

 

 

Fotomaten  10 juni
Vinner 1 presentkort var á 200 kr. 

Olivia Häggqvist, Stockholm
Annie Lundström, Bromma
Jessica Andersson, Stockholm
Anna kvick,Stockholm
Alexander Nastradinis

 

TERMINATOR: GENISYS


1:a pris: Sports band + vattenflaska.  
Johanna Brändström, Sundsvall

2:a pris: Duffelbag + vattenflaska.
Leif Eriksson, Storvreta

3:e pris: Power pack + vattenflaska.
Johan Lindfors Larsson, Ursviken



Fotomattävling Filmstaden Sergel 10/6

Varsitt presentkort värde 200 kronor.


Mikaela Illanes
Ea Montelius
Rebecca Falgert
Elif Cexmeli
Alexander Nastradinis

 

ENTOURAGE

Middag för vinnaren med entourage (totalt 4 personer), biobiljetter till Entourage samt övernattning på HTL Kungsgatan.

Jonathan Wictorén, Linghem

 

JURASSIC WORLD

1:a pris: En heldag* för dig och din familj (max 5 personer) på Naturhistoriska riksmuseets dinosaurieutställning ”Fossil och evolution” tillsammans med en paleontolog.
Martin Svedberg Gävle
2:a-3:e pris: 2 biobiljetter till Jurassic World, Jurassic Park-filmerna på DVD och väska.
Isabel Andersson Alingsås
Ida Wagnström Lund
4:e-10:e pris: Jurassic Park-filmerna på DVD + 1 biobiljett till Jurassic World
Maria Gimblad Stockholm
Maria Levy Tullinge
Karl Fridlycke Stockholm
Julia Ingvarsson  Bankeryd
Britt-Inger Lundén Umeå
Johanna Ekelund Växjö
Markus Avenfors Kullavik

 


WHILE WE WERE YOUNG

1:a pris: Glassprovning för två personer på StikkiNikki vid Mariatorget i Stockholm + 4 biobiljetter till While We’re Young.
Linda Feldt Västerhaninge
2-5 pris: Rabatterbjudande från StikkiNikki (köp en glass, få en på köpet) + 2 biobiljetter till While We’re Young.
Helena Karlsson Nykvarn
Tony Tarander Täby
Henrik Bladh Tumba
Ayda Shams Uppsala

 


SAN ANDREAS

1:a-3:e pris: Exklusiv överlevnadsryggsäck.
Pil Rasmussen Stockholm
Erik Hansson Linköping
Stefan Hasselblad Höör

 

POLTERGEIST


Varje vinnare får 2 biljetter till filmen.
Madelene  Cicek Sysslebäck
Sabrina  Pijuk Angered
Carola  Lind Öjebyn
Madeleine  Larsson  Huddinge
Frida Birgersdotter  Järfälla

 

HOT PURSUIT


Varje vinnare får 2 biljetter till filmen.
Ayaka Haeger Malmö
Monica  Kvarnström Göteborg
Erika Wåhlström Gävle
Fredrik Tellman Solna
Mikael Lindblad Kristianstad

 

WHILE WE WERE YOUNG


Varje vinnare får 2 biljetter samt soundtracket till filmen.
Ada Özenci Stockholm
Ewa Arnalid Ekerö
Victoria Engmark Uppsala
Mathias Rosholm Malmö
Mia Bergfalk Göteborg

 

PITCH PERFECT 2

En selfiepinne vardera

Emmie Perrault

Linda Näs

Anki Svenland

Johan Svensson

Elna Lahti

Lina Fridell

Anna Krusensten

Patrik Karlsson

Margareta Lillqvist

Martin Aghed

 

THE GIVER
Vinnare av boken Den utvalda
Annika Nilsson
Christer Andersen
Kristina Norrman
Johnny Johansson
Marika Haaranen
Helene Alsén
Erika Wengberg
Kajsa Engman
Marie Larsson Calvo
Sofia Wiman



THE WATER DIVINER
Rebecca Persson
Jens Andersson
Hitaf Asraoui
Victoria Fältros
Monica Eckerström

 

MAD MAX: FURY ROAD
De som kommer att representera Bioklubbens i Mad Max Challenge den 14/5 heter Nikolaj Strömberg Gröndahl och Lilie Biskopsdotter. Nikolaj och Lilie tar med sig varsin vän.


GIRIGHETENS PRIS
Vinnaren av en weekend med guldkant vid Comosjön i Italien heter Åsa Lissdaniels.

 

COBAIN: MONTAGE OF HECK
Följande fem personer har vunnit två biljetter vardera till filmen:
Minnea Alexandersson
Pablo Demierre
Amanda Nilsson Gonzales
Jörgen Bergström
Oleg Savich

 

 

MÄSTERSKAPET

Varje vinnare får 2 biljetter till filmen.
Mia Karlsson-Thor Mölndal
Lena Johansson Södertälje
Catrin Sederström Linköping
Emma Larsson Lund
Andrea Eriksson Spångberg Umeå

 


AVENGERS

1-3:e pris: T-shirt, Phone Stand, Ultron Light-Up USB, Set of Bag Tags, Card Wallet, Phone Case och Notebook.
Per Andersson Ängelholm
Jenny Li Malmö
Fanny Beuchel Skärholmen

4-10:e pris: T-shirt.
Namie Folkesson Aneby
Lucas Frimodig  Kimstad
Birgitta Andersson Malmö
Malin Bydén Tullinge
Marianne Åkerholm Umeå
Martin Svedberg Gävle
Johanna Häggrot Umeå

 

 

BLACK SEA

Nicole Linder  Stockholm 
Urban Häggmalm Göteborg
Hans  Råman Malmö 
Kristina Öman Uppsala 
Anders  Henningsson Stockholm  


RUN ALL NIGHT   

1:a-2:a pris: Två biljetter till en exklusiv förhandsvisning av Run all night på biografen Rigoletto i Stockholm den 14 april.
Ann-Kristine Nideborn Stockholm
Monica Schwartz Stockholm

 

ANNIE  

Varje vinnare får biobiljetter till filmen och en hund i plysch.
Niclas  Funk Umeå
Per Andersson Ängelholm
Annika Lundqvist Ford Göteborg
Irene Kunosson Härslöv
Marita  Jansson Örebro
Therese Sedin Grillby

 

THE DUFF 

Varje vinnare får biobiljetter till filmen.
Diana Barvary Spånga
Amelia  Rådal Umeå
Peter Hansson Skarpnäck
Gunilla Crona Habo
Niklas  Wain Svedala
Meerim Nurdalieva Vetlanda
Pärham Jalili Sohi Uppsala
Julia Andersson Rosersberg
Nikolina Bautovic Lund
Peter Hansson Skarpnäck

 

TESTAMENT OF YOUTH  

Varje vinnare får biobiljetter till filmen.
Linn Andersson Ytterby
Gunilla Ryefalk Sundbyberg
Linnéa Brandt Göteborg
Susanna Zeller Malmö
Siv Westman Uppsala

 

 

ASTERIX

Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.
Emelie Söderberg Sörberge
Joakim Gode Linköping
Alexandra Moracanin Göteborg
Albin Ringblom Stenungsund
Isaac Enquist Solna

 

INTO THE WOODS

1:a pris Soundtracket till filmen och signerad affisch
Emilia  Christensson Limhamn
2:a - 3:e pris
Varje vinnare får soundtracket till filmen.
Michelle Sjölund Järved
Jens Andersson Stockholm
Sara Lemberg Tyresö
David Alvefjord Göteborg

 

THE GUN MAN

Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.
Christoffer Jonsson Moholm
Jörgen Bergström Umeå
Thomas Hansson Umeå
Michael Avidan Stockholm
Susanne  Torstensson Göteborg
Katerina Kourti Hägersten
Massi  Nazhat Åkarp
Liselott Mannberg Solna
Magnus  Andersson Karlskrona
Staffan Iwerdal Rydebäck

 

A MOST VIOLENT YEAR

Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.
Malte Winbladh Tranås
Robert Clevenholm Bunkeflostrand
Pontus Söderlund Norrköping
Simon Larsson Kista
Jenny  Wikström Uppsala

 

FAST & FURIOUS

1:a-5:e pris är DVD-boxar och biobiljetter till filmen.
Sara El-Hassan Göteborg
Mikael Lundgren Bromma
Mari Kovaniemi Sundsvall
Naveed Sarabi Alingsås
Nils Bylund Umeå

 

THE AVENGERS

Tobias Kihlström, Örebro, vinner 4 biljetter till upplevelse hos RoomEscape Stockholm inkl. resa och övernattning.
Hans motivering var: 
"En biffig herre med målning, 
grön av all sin strålning, 
stark och tuff likaså, 
tänk om jag vore Hulken ändå!" 

 

 

 

INSIDAN UT

Vinnare av dubbrollen i Insidan ut heter Yeliz Tungert.

HOME
2 biobiljetter och en Oh-stressboll vardera:
Josefin Hedström
Martin Bromley
Marie Danielsson
Bianca Flumé
Jeanette Skea Eliasson
Anna Stornils
Malin Bergkvist
Linda Lindqvist
Johanna Stenborg

CHAPPIE
1:a-2:a pris: Ett set med 4 stycken graffitti-tavlor samt Die Antwoord´s LP-skiva Donker Mag.
Rebecca Hall, Nacka
Peter Tufvesson, Göteborg
3:e-4:e pris: Die Antwoord´s LP-skiva Donker Mag.
Fredrik Falk, Sundsvall
Theres Andersson, Knivsta

INSURGENT
1:a pris: 4 biljetter till en exklusiv förhandsvisning av Insurgent i Stockholm den 19/3*, filmen Divergent på DVD, mobilskal.Adam Olsson, Skogås
2:a-5:e pris: 2 biljetter till Insurgent, filmen Divergent på DVD, böckerna Divergent och Insurgent samt mobilskal.
Emelie Wheeler Kroon, Vällingby
Angela Peña Castro, Västra Frölunda
Kristina Aspelin, Åkersberga
Camilla Gulbrandsen, Mullsjö


HOTELL MARIGOLD 2

 

 

2 biobiljetter + Hotell Marigold på DVD:

Jina Warjo, Bankeryd
Jennifer Ferccaine, Nacka
Katarina Hjälmheden, Järfälla
Andreas Nyberg, Bromma
Brittmarie Prselius, Växjö

FOCUS

2 biobiljetter var:

 

Fred Rydén, Saltsjöbaden

Cecilia Cedergren, Göteborg

Frida Hammar, Sollentuna

Magdalena Karlsson, Skarpnäck

Eva Cagnius, Hisings-Kärra

 

BIG EYES

1:a-5:e pris: Boken Big Eyes + 2 biobiljetter till filmen Big Eyes.
Petra Brodin Skarpnäck
Ida Nilsson Karlstad
Johanna Qvarfordt Bandhagen
Sofia  Pellgård Göteborg
Anders Lindberg Umeå

 

LEVIATAN

1:a-5:e pris: 2 biljetter till filmen Leviatan.
Sten Höglind Göteborg
Sandra Andersson Göteborg
Emma Rydberg Johanneshov
Ruben Luthman Uppsala
Stefan Keisu Järfälla

 

 

I NÖD ELLER LUST

Varje vinnare får två biljetter till filmen.
Veronica Olsson Sollentuna
Ann-Louise Leonardsson Solna
Matilda Svantesson Växjö
Cecilia  Grönkvist Göteborg
Johan Roxberg Linköping
Helene Stenström Järfälla
Rita Merza Uppsala
Johan Östlund Norrköping
Felicia  Kullander Umeå
Pia Gillesen Bollebygd

 

 

CIRKELN


Varje vinnare får ett signerat exemplar av boken samt två biljetter till filmen.

Sissel Braekhus, Norsborg
Oskar Adolfson Hult, Karlstad
Wolfgang Müller, Åkersberga
Klara Valentinsson, Göteborg
Mari Engström, Adelsö

 

 

THE WEDDING RINGER

Varje vinnare får två biljetter till filmen.

Cecilia Lund Andersson Månkarbo
Brian Petersen Malmö
Andreas Nyberg Bromma
Erika Olsson  Göteborg
Mikael Stagling Löddeköpinge

 

PROJECT ALMANAC

Varje vinnare får ett par hörlurar, en voice recorder/mini-cam, en wireless speaker och cykel-ljus.
Paul Martinsson Stockholm
Karin Forsberg Sollentuna
Jonas Suokko Umeå

 

CIRKELN

1:a pris: Exklusiv signerad tavla med huvudrollsinnehavarna från Cirkeln + 2 biobiljetter till Cirkeln.
Ghadir  Mohammad Ali  Hisings Backa

2:a-3:e pris: 2 biobiljetter till Cirkeln.
Hans Råman Malmö
Ludwig Wässman Västerås

 

CIRKELN

Varje vinnare får boken med samma namn.
Nina  Samuelsson Skarpnäck
Carola  Lind Öjebyn
Emelie Epparn Högsjö
Anna Salhus Bunk Årjäng
Björn Eriksson Kungälv

 


FÅRET SHAUN

1: pris: 4 biobiljetter till Fåret Shaun- Filmen, Fåret Shaun plyschdjur, Fåret Shaun bok, nyckelring, Set med 3 figurer.
Jesper Olovsson Umeå

2: pris: 2 biobiljetter till Fåret Shaun – Filmen, Fåret Shaun plyschdjur, 1 nyckelring.
Solveig Larsson Umeå

3-5 pris: 2 biobiljetter till Fåret Shaun,  nyckelring.
My Broomé Norrköping
Mia Carlson Lindome
Carin Berglund Sundsvall


FIFTY SHADES OF GREY

1:a pris: Soundtracket till Fifty Shades of Grey + set med nagellack fr O.P.I.
Lena Falck Skepplanda

2:a-10:e pris: Soundtracket till Fifty Shades of Grey.
Senem Saygin Norsborg
Jessica Ehrby Umeå
Elin Dahlback Upplands Väsby
Angelica Svensson Falkenberg
Therese Backström Uppsala
Bianca Broström Norrköping
Tuva Frahm Borg Partille
Yvonne  Olsson  Karlstad
Nicolette Varadi Börjesson Helsingborg

 

SVAMP BOB FYRKANT

1:a pris: Högtalare+Tvättsvamp+bollspel+mobilhållare+sladd-lindare. 
Sara  Kramer Umeå

2:a-3:e pris: Högtalare+Tvättsvamp+mobilhållare+sladd-lindare.
Simon Häggqvist Uppsala
Thanh Hellqvist Partille 

4-5:e pris: Tvättsvamp+mobilhållare+sladd-lindare. 
Emma Thelander Stockholm
Sofie  Malmberg Täby

6-10:e pris: Mobilhållare+sladd-lindare.
Jeanette Danielsson Kvidinge
Jens Whiston Norrtälje
Johanna Zachhau Klippan
Jenny Kleiner Bromma
Jesper Johansson Örebro

 

 

 

GRATTIS TILL 100 LITER POPCORN

 

Gävle - Björn A Wallner
Göteborg - Isabell Mellin
Göteborg - Charoula Strachini
Helsingborg - Nicolina Åkerlund
Jönköping - Albin Bogren
Karlstad - Oscar Rosengren
Linköping - Marcus Johansson
Luleå - Sebastian Lipkin
Lund - Ida Wagnström
Malmö - Carlott Bengtsson
Norrköping - Jeanette Sundgren
Stockholm - Felix Eklöf
Umeå - Lisa Schön
Uppsala - Andreas Toro Tjernström
Västerås - Agnes Höglund
Växjö - Malin Jörgensen
Örebro - Hannah Rainerson

 

FIFTY SHADES OF GREY

1:a pris (4 biobiljetter)

Heidi Becker, Söderköping

2:a-3:e pris (2 biobiljetter)

Anna Widén, Hjältevad

Elin Arnehed, Hammarö

 

JUPITER ASCENDING

1:a-3:e pris: (Smink-kit och 2 biobiljetter)

Malin Junghard, Växjö

Emma Skogsmo, Strängnäs

Anna Lundqvist, Ljungby

 

 

NATT PÅ MUSEET


1: pris Visning efter stängning på Naturhistoriska riksmuseet i Stockholm fredagen den 6 mars mellan kl. 19.30-21.00, för 8 personer, hotellövernattning på Scandic Anglais samt 8 biljetter till Filmen Natt på museet: Gravkammarens hemlighet.
Magnus  Andersson Ekeby

2:a-3:e pris Vardera vinnare får 2 biljetter till filmen.
Jesper Nyström Göteborg
Olle Ekedahl Järfälla

 

BIG HERO 6

1:a pris: Armor-up Baymax(en 20 cm hög Baymax-figur), Baymax-pennfodral, anteckningsbok, klistermärken, T-shirt, kubpussel.
Annica Holmgren Umeå
2:a pris: Deluxe Figurine Playset, Baymax-pennfodral, anteckningsbok, klistermärken, T-shirt, kubpussel.
Helena Chiliy Gnesta
3:e pris: Go Go Tomago-docka
Michael Maasing Rejmyre
4:e pris: Baymax i rustning (mjukisfigur)
Carina Dahlkvist Landskrona
5:e pris: Baymax mjukisfigur
Linda Gladh Jönköping
6:e-9:e pris: Samlarfigur (Baymax, Hiro Hamada, Yokai eller Honey Lemon)
Hanna Stenow Surte
Martina Ambrus Trelleborg
David Svantesson Bohlin Stockholm
Lina  Eriksson Alnö
10:e pris: Baymax-pennfodral, anteckningsbok, klistermärken, T-shirt, kubpussel.
Pedram Effati Uppsala

 

Filip & Fredrik presenterar:
TREVLIGT FOLK!

Varje vinnare får två biobiljetter till premiären. Vi har mailat samtliga vinnare instruktioner.
Mattias Bergman Järfälla
Gerd Hannerstål Sollentuna
Greta Häggström Stockholm
Marie  Sjölin Lidingö
Johanna Grün Stockholm
Therese Lundblad Stockholm
Monica Lindgren Stockholm
Sofie Fjellström Stockholm
Jennifer Thelin Sollentuna
Rebecca Ljungberg Lidingö

 

PADDINGTON

1:a pris: 4 biobiljetter till Paddington , 1 Paddington smycke i silver från Kalas (värde ca 495 kr), 1 Paddington nalle i plysch (värde ca 200 kr), 1 bok om Paddington (värde ca 200 kr), 1 vattenflaska (värde ca 30 kr) 1 lunchväska (värde ca 60 kr) 1 Klocka (värde ca 100kr)
Gina  Peacock Tumba

2:a pris: 4 biobiljetter till Paddington, 1 vattenflaska, 1 lunchväska, 1 regnrock.  1 klocka.
Brian Petersen Malmö

3-5 pris: 2 biobiljetter till Paddington, 1 lunchväska, 1 regnrock.
Annica Larsson Örebro
Anna Ekwall Enköping
Jenni Pietilä Bredaryd 

UNBROKEN

Varje vinnare får boken "Obruten" av Laura Hillenbrand.
Petra Ekelund Oxie
Marianne Björkegren Ransäter
Annica Holmgren Umeå
Gunilla Sten Göteborg
Danuta Rechowicz Solna 


Imitation Game
Varje vinnare får boken "Syndafall i Wilmslow" av David Lagercrantz, samt 2 biljetter till filmen.
Sofia Andersson, Bromma
Ylva Haglund, Skövde
Johan Roxberg, Linköping
Anne-Marie Cronqvist, Stockholm
Oscar Fredriksson, Göteborg

 

Jönssonligan - Den perfekta stöten

 

2:a och 3:e pris Två biljetter till filmen.

 

Tom Johansson  Djurås 
Christian Elmerot Svedala 

 

Fifty shades of Grey

 

1:a-3:e pris: Fifty Shades of Grey-Trilogin.


Linda Månsson, Lund
Åsa Persson, Täby
Sandra Johansson, Ingelstad

Taken
1:a-10:e pris: DVD-box med Taken och Taken 2 samt 2 biobiljetter till Taken 3.

Martin Jonsson, Malmö
Uladzimir Serhiyenka, Nacka
Christopher Wiipa, Karlstad
Nahal Shayeganmajd, Göteborg
Malin Ling, Gävle
Josefine Hermansson, Hjälteby
Heidi Björknov, Svedala
Sandra  Svensson, Nykroppa
Irma Glamuzina, Brandbergen 
Ida Sexton, Ytterby

Cirkeln
1:a-10:e pris: Boken Cirkeln.
 
Marie Danielsson, Järfälla
Carina Jäderström, Sundbyberg
Lisa Sköldèn, Ucklum
Johan Roxberg, Linköping
Helena Lantz Selind, Tollarp
Felicia Paulsson, Umeå
Anette Karlsson, Jönköping
Olle Ekedahl, Järfälla
Annica Holmgren, Umeå
Nellie Lang, Örebro

Tingeling - Legenden om Önskedjuret
5:e-10:e pris: 2 biobiljetter vardera:
Julia Rosén, Solna
Ida Määttä Isaksson, Hägersten
Anaïs Gossfeld, Enskededalen
Max Eriksson
Annmarie Seppanen
Chocolate_crazyyy

 

 

Exodus

2 biobiljetter vardera:

Filip Lundahl, Kävlinge

Linn Andersson, Frövi

Johanna Velin, Växjö

Sara Johari, Malmö

Steffany Reyna Marques, Sundbyberg

 

Tingeling

Paket 1: Katja Sener, Huddinge

Paket 2: ellami2009

Paket 3: Emma Ljungström, Västerås

Paket 4: Katharina Spicks, Kävlinge

 

 

Sune i fjällen

Varje vinnare får en mössa och boken "Sune - värsta killen!"

Philip Eriksson Ramlösa
Patrick Soldesjö Växjö
Niklas Ohlsson Luleå
Håkan Sundbom Sundsvall
Liselotte Malmborg Stockholm
Martin Olsson Göteborg
Petra Bergman Örebro
Sandra Håkansson Anderslöv
Stina Sandström Umeå
Eva Bönnemark Linna Älvsjö

 

 

Foxcatcher

Varje vinnare får två biljetter till filmen.

Thomas Hedlund Gävle
Susanne Stephan Västerås
Mikael Bengtsson Göteborg
Johan Roxberg Linköping
Erika Sjödin Skogås

 

 

MICKE OCH VERONICA

1:a pris: 2 galabilj Rigoletto 14/12 inkl  efterfest.


Angeline Moritz Örebro


2:a+3:e pris 2 bilj till filmen.

 

Cathrine Eriksen Göteborg
Lina Seif Umeå

 

 

 

Hunger Games

 

1:a-3:e pris: Exklusiv utgåva av Hungerspelen-trilogin, Hörlurar, anteckningsbok, brosch, iPhoneskal, armband, bag clips. + Soundtrack.

 

Annlis Fohlin Göteborg
David Bergman Vendelsö
Åsa Jensen Åkarp

 

4:e-5:e pris: Hörlurar, anteckningsbok, brosch, iPhoneskal, armband, bag clips. + Soundtrack.


Jessika Edén Säffle
Ebba Bergkvist Ramlösa

 

 

Nightcrawler

Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.

Birgitta Andersson Malmö
Maria Pedersen Trollhättan
Henrik Nilsson Karlstad
Karin Hede Stockholm
Elin Lundberg Sundsvall

 

Gentlemen

Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.

Catherine Kihlström Lund
Kerstin Söderlind Järfälla
Hans Råman Malmö
Linda Gardelin Göteborg
Johan Sehlstedt Skellefteå

 

Kapten Sabeltand

1:a pris Privat visning av filmen.


Catarina Norlen, Älta

 

 

Tjuvarnas jul

1:a pris Fyra biljetter till filmen och fyra biljetter till Skansen.

Linda Sundberg Staffanstorp

2:a - 3: pris Fyra biljetter till filmen vardera.

Johan Andersson Uppsala
Katarina Elmberg Mölndal

 

The Hobbit

1:a pris: 2 biljetter till galapremiären av Hobbit del 3 – Femhäraslaget i London den 1 december. I priset ingår flygresa t o r London samt en hotellövernattning.

Camilla Karlsson Göteborg


2:a pris: 2 biljetter till Hobbit del 3 – Femhäraslaget, T-shirt. Keps, hoodie, klocka, mugg och nyckelring

Joe Dahlberg Gävle


3:e-5:e pris: 2 biljetter till Hobbit del 3 – Femhäraslaget, T-shirt. Keps, hoodie, mugg och nyckelring

Jens Lagnekvist  Sollentuna
Linda Christianson Arlöv
Johanna Larsson Linköping

 

Dum och Dummare


1:a-10:e pris: 2 Biobiljetter till Dum och Dummare 2 samt kostnadsfri filmkod till Dum och Dummare hos SF Anytime.

Theresa Harrison Kista
Terese Jonsson Göteborg
Christoffer Gustafsson Bålsta
Ayman Talib Västerås
Jeanette Sjödin Holm
Satu Tuovila  Göteborg
Johan Östlund Norrköping
Lilianne Björk Örebro
Mikael Bjärbo Uppsala
Maria Johansson Berg Luleå

 

The Good Lie


1:a-5:e pris: Soundtracket till The Good Lie samt 2 biobiljetter.


Ida Justina Rönnberg Solna
Mikael Lindblad Kristianstad
Niklas Wretblad Lidingö
Joel Olsson Gävle
Cecilia Larsson Lund

 

Gentlemen

1:a-5:e pris: Boken Gentlemen av Klas Östergren samt 2 biljetter till filmen.

Sewit Msghina Luleå
Sofia  Kjellström Landvetter
Astrid Manglind Löddeköpinge
Daniel Jabler Göteborg
Anders Carling Göteborg

 

Mockingjay - Hunger Games

Alla vinnare får fina Hunger Games-prylar!

1:a - 3:e pris
Embla Ögren Timrå
Julia Kristiansen Karlsson Arvika
Zyanya Romero Salas Åkersberga


4:e - 10:e pris
Simon Carlsson Västerås
Helena Limér Valbo
Lukas Kaarle Sköndal
Felicia Rosén Hansson Hisings Kärra
Tove Henriksson Umeå
Emelie Nordin Örebro
Karolin  Andersson Uppsala


11:e - 15:e pris
Julia  Pärssinen Gävle
Katrina Iljin Göteborg
Emmie Andersdotter Tomelilla
Joss Bennet Handen
Jonatan Svensson Lund

 

Interstellar, 2 biobiljetter vardera
Sanella Lokson, Åkersberga
Mia Haapaharju, Göteborg
Emelie Billros, Norrköping
Jennifer Johansson, Nossebro
Jonas Stenqvist 

 

Muminfamiljen på Rivieran
Vilken av Muminfigurerna är din favort?


1:a pris: En Helsingforskryssning i Promendade-hytt för 1-4 personer*, en Muminmugg från Arabia, lakan med Muminmotiv samt ett passfodral.
Mia Garbell Sundsvall
"Liten och tvär 
men med en underbar karaktär.
Lilla My är hennes namn
och henne vill vi träffa när vi kommer i hamn."


2:a pris: Mugg med Muminmotiv från Arabia Iittala, lakan med Muminmotiv samt ett passfodral.
Anna-Carin Sjöblom Sundbyberg
"Muminmamman av den anledningen att hon med sina karaktärsdrag påminner mig om min mormor. Har alltid en lösning i väskan".

 

3:e pris: Mugg med Muminmotiv från Arabia, handduk, tygväska, charm från Muurla Design Jewellery, skärp.
Elin  Östlin Gävle
"Morran! En personifierad hopplöshet som hasar runt och sprider vemod är en karaktär helt i min smak."

 

4:e pris: Mugg med Muminmotiv från Arabia, handduk, tygväska, necessär samt skärp.
Anna Bartels Norrköping
"Det osynliga barnet. En trasig person som blir hel. Ett fantastiskt sätt att berätta om vad kärlek  omtanke har för betydelse."


5:e pris:  Mugg med Muminmotiv från Arabia, tygväska och hängslen.
Therese Roos Skärholmen
"Muminpappan  barnhemspojken som blev äventyrare och sedermera författande herre i hatt!"


6:e – 10:e pris: Mugg med Muminmotiv från Arabia.
Ann Meldin Lerum
"Knyttet för man får sådana känslor för honom. Man vill bara hjälpa honom och han behöver ju en vän som förstår honom."

Rickard Sundin Uppsala
"Snusmumriken  för att han är en livsnjutare som inte stressar upp sig i onödan."

Julia Söderlund Hässleholm
"Min favorit är Lilla My  som är härligt bitsk  vrång och bestämd.Hon gör vad hon vill och låter ingen trycka ner henne!"

Jennie Salomonsson Partille
"Lilla My. I den lilla kroppen ryms mycket ilska och mod  men ett stort varmt hjärta. Fantastisk karaktär. Bra förebild!"

Matilda Jansson Kungälv
"Hemulen - vaknade och kände igen sig själv  önskade att han varit nån som han inte kände - en otroligt insiktsfull varelse!"

 

 

 

Vinnare av biljetter till liveföreställningen av Verdis opera I due Foscari!
 
Föreställningen visas på måndagen den 27 oktober i respektive stad.

GÖTEBORG   
 Lise-Lottie Svenungsson Göteborg
 Inger Svensson Göteborg
 Dagmara Wivänge Göteborg
 Karl-Oscar Simonsson Göteborg
 Karin Breiter Göteborg
 Lars Hjertberg Göteborg
 Zoran Jankovic Göteborg
 Päivi Korkka Göteborg
 Christer Munter Västra Frölunda
 Börje  Linders Torslanda


STOCKHOLM   
 Mimi Andréasson Farsta
 Elisabeth  Hagberg Nacka
 Anu Gennert Värmdö
 Britt-Marie Bjurman Hässelby
 Max Berggren Solna
 Carina Lindfors Åkersberga
 Georg Molnar Märsta
 Kikki-Maria Kairvar Lidingö
 Angelo Vanasia Farsta
 Angela Bergman Stockholm


MALMÖ   
 Mahyar Hemmati Lund
 Jens Taleman Malmö
 Lilianne Hedström Malmö
 Nadia Milotti Lomma
 Lise-Lotte Carlsson Limhamn


UMEÅ   
 Anders Lundqvist Umeå
 Maria Johnson Umeå
 Mikael Lundgren Umeå
 Peter Brandt Umeå
 Maria Ragnarsson Hörnefors


VÄSTERÅS   
 Suzanne Höijer Västerås
 Marie Haraldsson Västerås
 Vesna Ramic Västerås
 Irene Ogemar Västerås
 Marie-Louise Klang Västerås

 

 

 

Lasse Maja - Skuggor över Valleby


1:a pris Vinnaren får 4 biobilj plus 4 entrébilj till Junibacken.
Nancy Bladfält Umeå


2-3:e pris Varje vinnare får boken Brandkårsmysteriet samt 4  biobiljetter.
Christina Stenström Norrköping
Christopher Savikko Bandhagen


4-10:e pris Varje vinnare får 2 biobiljetter.

Emma Andersson Partille
Isabelle Andersson Ramlösa
Malcolm Nilsson Järlåsa
Agnieszka Radomska Bro
Anette Tretow Huddinge
Maria Ståhl Hallstahammar
Peter Andersson Gävle

 

 

One Direction

De båda vinnarna får varsin signerad affisch.

Daniel Hermansson, Hamburgsund
Filippa Nordström, Åtorp

 

Annabelle

Varje vinnare får DVD:n The Conjuring samt 2 biobiljetter till filmen Annabelle.


Julius Hayes, Linköping
Anna Forssell, Stockholm
Anette Broström, Braås

 

Love Rosie

Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen


Erik Abäck Åkarp
Johan Hatje Eslöv
Ann-Katrin Jerpenfeldt Göteborg
Annika Nilsson Linköping
Gun-Britt Håkansson Uttran

 


Love Rosie

 

1:a - 5:e pris Varje vinnare får Cecelia Aherns bok "Love, Rosie" och 2 biobiljetter till filmen.


Carina Antonson Sollentuna
Jesper Sköld Malmö
Fredrik Bäckman Falköping
Karolina Eriksson Umeå
Linus Norrman Sjövik

 

6:e - 10:e pris Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen vardera.

Ole Martin Olafsen Malmö
Peter Hansson Skarpnäck
Linnéa Johansson Älvsjö
Evelina Eriksson Huskvarna
Terese  Jakobsson Bromma

 

 

One Direction – Where We Are

 

100 personer vinner 2 biljetter vardera till en exklusiv förhandsvisning av konsertfilmen Where We Are i Stockholm den 7 oktober.

Vinnarna är utsedda och kontaktade via mail. Grattis alla ni som vann!



Instagramtävling Medlemskvällen:

Pris 2 biobiljetter vardera

 

Mikaela Marias, Jönköping

Mia Nilsson, Luleå

Malin Eriksson, Umeå

Maria Widlert Nord, Jönköping

Nesibe Molla, Alvesta

Rebecca Cederstrand, Solna

Tobias Söderlund, Hägersten

Ying Fan, Umeå

Maria Kinnman, Göteborg

 

 

 

Blixten och det magiska huset

 

1:a pris Förstapristagaren får en ryggsäck och 2 biobiljetter till filmen.

Niclas Funk, Umeå

Vilket är ditt favoritdjur:

"Delfiner - för att de kan simma, men det vågar inte jag."


2:a-10:e pris Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.

Jazmine Järvå Stockholm
Taha Maghraoui Skärholmen
Ebbe Ryberg Hägersten
Oscar Tegré Hägersten
Norah Hashem Kista
Stefan Wirsen Bromma
Emilia Wetterström Vallentuna
Aurora  Thell Gävle
Cecilia Loveere Gävle

 

Wish I was here


1:a-3:e pris Varje vinnare får 2 biobiljetter och soundtracket till filmen.

Karin Hagberg Nacka
Louise Ståhl Ängelholm
Susanne Stephan Västerås


4:3-10:e pris Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.

Nigar Shibib Åkersberga
Malva Laurelin Hindås
Sona Rahimova Västra Frölunda
Madeleine Sunnqvist Bandhagen
Mia Nilsson Luleå
Desirée Larsson Jättendal
Terese Jonsson Göteborg

 

'71

Varje vinnare får två biobiljetter till filmen.

Marta Bergman, Umeå
Karin Berjlund, Gävle
Hans Råman, Malmö
Alexander Konstantis, Malmö
Carina Stenlund, Jönköping

 

Gone Girl

Varje vinnare får Gillian Flynns bästsäljande bok och 2 biobiljetter till filmen.


Isabella Nilsson, Brandbergen
Elenor Sandström, Umeå
Sebastian Ekström, Linköping

 

Säg aldrig aldrig

Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.


Viveca Andersson, Linköping
Helena Göransson Jönsson, Malmö
Sara Henriksson, Hägersten
Larisa Stranner, Falun
Maja Regefalk, Ystad

 

Big Hero 6, dubbroll:
Carolina Svensson, Helsingborg
Henrik Kvarnlöt, Södertälje

Maze Runner, 2 biobiljetter:
Samiha Khan, Uppsala
Råvan Talani, Uppsala
Steffi Sucio, Helsingborg
Frida Elmgren, Göteborg
Jack Holtklev, Vagnhärad

The Equalizer
Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.

Rikard Tingvall Norrköping
Mirna  Luksitch Märsta
Anette Hällgren Gävle
Niklas Ohlsson Luleå
Susanne Bergström  Partille
Mathias Fick Malmö
Ann-Charlotte Jansson Vällingby
Anneli Carlsson Torslanda
Annette Lysén Umeå
Sewit Msghina Luleå

 

Pojken med Guldbyxorna

Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.

Karin Segergren Bromma
Sandhya Hagelin Stockholm
Ann-Mari Nyberg Uppsala
Ulrica Marklund Umeå
Louise Ståhl Ängelholm

 

Min så kallade pappa

Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.


Marie Vallée Bromma
Maria Hammarström Obbola
Gerd Ström Gävle
Birgitta Andersson Malmö
Jennie Corneskog Västra Frölunda

 

Boxtrolls

Varje vinnare får en Boxtrolls-väska och ett pennskrins-set.

Lina Martin Stockholm
Elma Roth Linköping
Jenny Lundin Partille
Camilla Berg Umeå
Henrik  Tällberg Jönköping
Daniel Valberg Umeå
Sandra  Karleson-Waegle Älvängen
Jennifer Jerabek Gävle
Elina  Thörn Växjö
Hanna Kristiansson Växjö

 

A Most Wanted Man


1:a - 5:e pris: John Le Carrés bok "En eftersökt man" samt 2 biobiljetter till filmen


Wolf Ulmanen Linköping
Fia Olsson Quist Göteborg
Dan Ahlberg Örebro
Rolf Löthman Vallentuna
Mikael Stagling Löddeköpinge


6: - 10:e pris: 2 biobiljetter till filmen


Andreas Rönnqvist Gävle
Susanne Birksjö Norrköping
Niklas Parada Sollentuna
Birgitta Igel Västra Frölunda
Jennifer Skragge Bromma

 

Krakel Spektakel

Varje vinnare får 2 biobiljetter till filmen.

Kajsa Sjökvist Fagersta
Thomas Yngvaldsson Lönashult
Päivi Korkka Göteborg
Rebecca Chong Grums
Åsa Averbo Palmér Vallentuna
Zara Broström Broby
Ellinor Erliksson Malmö
Anna Aldebjer Klövedal
Evalotta  Gellbäck  Stockholm
Gunilla Stockhaus Stockholm

 

The 100 Foot Journey

Varje vinnare får Richard C. Morais bok "En fransk curry".

Lena Björkqvist Sundsvall
Roberto Bianchi Enskede
Ida Rovin Malmö
Linn Eriksson Göteborg
Jörgen Bergström Umeå


Blodsband

Varje vinnare får 2 biobiljetter.

Annika Vikdahl Umeå
Antonia Pilz Göteborg
Johan Pettersson Växjö
Johnny Ragnarsson Årsta
Birgitta Andersson Malmö


Sin City - A Dame To Kill For

Varje vinnare får 2 biobiljetter.

Kevin Yeh Göteborg
Sara Vincent Stockholm
Joyce Wong Upplands Väsby
David Esplund Horn Stockholm
Eva  Landström Vargön
Minja Eriksson Uppsala
Andreas Fransson Hägersten
Mikael Hysen Mölndal
Johanna Löfqvist Umeå
Erika Isaksson Vintrosa

 

 

 

Flygplan 2
1-5:e pris:  En keps, klocka, väska, mugg och anteckningsbok var.


Mary Karlsson, Skurup
Thomas Ullen, Farsta
Emma Andersson, Mölndal
Zakarias Kristiansson, Solna
Stefan Ahr, Valbo

 

6:e-20:e pris:
Patrik Gunrup, Göteborg
Annica Dawson, Hässelby
Axel Erlandsson, Asarum
Eva Flood, Kil
Carita  Tobiasson, Umeå
Madeleine Sköld, Rånäs
André Östergård, Taberg
Sabina Holmberg, Hallstahammar
Anton  Pettersson, Helsingborg
Veronica  Hjälm, Oskarström
Viktoria  Sundblad, Huddinge
Elias Johnsson, Rimforsa
Peter Fransila, Oxie
Evelina Olausson, Svedala
Simone Stenström, Eskilstuna

 

Småkryp

10 personer vinner 2 biljetter var till filmen, samt en filmaffisch och vykort. 

 

Alva Spicks, Kävlinge
Elias Bengtsson, Kävlinge
Matilda Davoust, Tumba
Nina Thomson, Lidingö
Lovisa Bergman, Örebro
Alicia Sahlin, Uppsala
Yvonne Andersson, Örebro
Christina Rolander, Huddinge
Alicia Nilsson, Taberg
Noah Kledebladh, Linköping

 

Into The Storm 

5 personer vinner 2 biljetter var till filmen.

 

Michelle Carlberg, Ystad
Sophie Scholander, Mölndal
Linnea Haupt, Huddinge
Jenny Persson, Hässelby
"space of my own"


The Expendables 3
1-5:e pris: 2 biljetter till filmen var samt Eminems senaste skiva.

 

Magnus Göransson, Uddevalla
Anna-Märta Stålnäve, Karlsborg
Petra Widen Lindh, Gävle
Lyra Gabuya Silva, Munkfors
Michael Wåhlin, Sollentuna


6-10:e pris: 2 biljetter till filmen.  
Frida birgersdotter, Järfälla
Therese Jonsson, Mora
Ida Forsgren, Gävle
Human Golmohammadi, Norrköping
"Marcus_ks" 


Turist
5 vinnare får 2 biljetter till filmen. 

Malin Kjos, Alafors
Helene Johansson, Märsta
Mikael Burman, Sundsvall
Petra Bergman, Örebro
Toby O'Neill, Saltsjö-Boo 

 

Pettson och Findus
5 vinnare får: 2 biljetter till filmen, barnservis i 3 delar, en barntermos och barnbestick.   

Kristofer Palmestål, Göteborg
Adhi Nefzi, Kungsängen
Jonathan Katzeff, Johanneshov
Josefine  Larsson, Uppsala
Shirley Morthensson, Växjö

Grattis till alla vinnare!


Tillbaka till Bioklubben 

MEDLEMSPROFIL

TYCK TILL!


Tyck till om vår framtida app!

Vi är i full gång med att vidareutveckla vår app. Hur skulle du vilja att den såg ut? Vilka funktioner vill du att den skall innehålla?
Ta chansen att tycka till!

500-fel

400-fel